Q&A1: Czy hydrokolonoteriapia (hydrokolonoskopia) pomaga w leczeniu zespołu jelita drażliwego?

Pytania i odpowiedzi

Od kilku miesięcy cierpię na ciągłe zaparcia. Znajoma poleciła mi „płukanie jelit” jako najlepszy sposób na walkę z zaparciami. Czy naprawdę taki zabieg jest skuteczny?

Ania, Wałbrzych

Aniu, domyślam się, że mówiąc „płukanie jelit” masz na myśli hydrokolonoterapię, która polega na wprowadzeniu do jelita grubego długiej elastycznej rurki i na wypłukiwaniu z jelita zalegających w nim mas kałowych. W Polsce zabieg ten wykonywany jest w niektórych prywatnych gabinetach lekarskich, ale np. w Stanach Zjednoczonych można kupić zestawy do wykonywania zabiegu hydrokolonoterapii samodzielnie w domu.

Taki domowy zestaw zwykle ma formę nakładki na sedes, na który siadamy jednocześnie wprowadzając plastykową lub gumową rurkę w nasz odbyt. Drugi koniec rurki mocowany jest np. do zbiornika z wodą. Po odkręceniu wody, zawartość jelit zostaje przez nią wypłukana i wpływa wprost do toalety. Producenci takich urządzeń, jak i właściciele gabinetów wykonujących zabieg hydrokolonoterapii reklamują hydrokolonoterapię jako skuteczny sposób na zaparcia, hemoroidy, a czasem nawet jako sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Podczas zabiegu hydrokolonoterapii wypłukujemy z organizmu niestrawione resztki pokarmowe zalegające w okrężnicy, a wraz z nimi wszystkie toksyny.

Zalegające w jelitach treści kałowe uniemożliwiają prawidłowe trawienie spożywanych pokarmów i wchłanianie z nich składników odżywczych do krwiobiegu. Zamiast nich do krwiobiegu dostają się toksyny powodujące osłabienie, złe samopoczucie i szereg różnych chorób. Prawda jest jednak taka, że …

… efekt „pustego jelita” utrzymuje się tylko przez chwilę.

Jelito natychmiast wypełnia się resztkami pokarmowymi i jest to zjawisko zupełnie naturalne. Szacuje się, że w każdym dorosłym człowieku znajduje się do 5 kg resztek pokarmowych i treści kałowych.

Hydrokolonoterapia nie jest uważana za metodę leczniczą, a jedynie za jedną z metod medycyny alternatywnej, nie przeprowadzono też żadnych badań, które rzeczywiście potwierdziły by jej skuteczność.

Metoda ta jest też potencjalnie niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Ścianki jelita grubego są dosyć cienkie i może dojść do ich perforacji, czyli przebicia. Co więcej, sprzęt do hydrokolonoterapii nie jest jednorazowy i, jeżeli nie został poprawnie wysterylizowany, może dojść do infekcji. Hydrokolonoterapia nie jest też metodą na odchudzanie. Spadek wagi związany jest jedynie z pozbyciem się mas kałowych z jelit, ilość tkanki tłuszczowej w organizmie pozostaje taka sama, więc waga szybko wraca do poprzedniego stanu.

Co więcej, podczas zabiegu hydrokoloterapii z jelita grubego poza treścią kałową wypłukiwane są wszystkie dobre i korzystne bakterie wspomagające proces trawienia.

Ilość dobrych bakterii w jelicie grubym spada w tym samym stopniu, jak ma to miejsce po zażyciu serii antybiotyków. Odbudowanie poprawnej flory bakteryjnej jelit może zająć wiele tygodni.

Należy też pamiętać, że zbyt częste poddawanie się zabiegowi hydrokolonoterapii może doprowadzić do wystąpienia zjawiska tzw. jelita leniwego, kiedy jelita przestają pracować prawidłowo jeżeli nie są stymulowane z zewnątrz. Podobne zjawisko występuje w przypadku częstego zażywania środków przeczyszczających. Podsumowując temat hydrokolonoterapii – nie polecam!

Podobne wpisy:

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • hydrokolonoskopia
 • hydro kolonografia
 • hydrokoloterapia
 • zabieg na jelito drazliwe
Podziel się artykułem ze swoimi znajomymi:
 • email
 • Drukuj
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Sfora
 • Google Bookmarks
 • Wahacz
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • MySpace
 • Śledzik

3 Responses to Q&A1: Czy hydrokolonoteriapia (hydrokolonoskopia) pomaga w leczeniu zespołu jelita drażliwego?

 1. Maria pisze:

  Po hydrokolonoterapii wystąpiły u mnie straszne biegunki, których nie mogłam się pozbyć przez parę tygodni :(

 2. Bartek S. pisze:

  Mario, biegunki mogą być spowodowane przez zniszczenie flory bakteryjnej jelit w następstwie przeprowadzonego zabiegu hydrokolonoterapii. Pomóc może dobry zestaw probiotyków, ew. jogurt naturalny, kefir, czy produkty kiszone (np. kapusta), oczywiście jeżeli możesz je jeść.

  Więcej info:

  /2012/02/16/probiotyki-a-zespol-jelita-drazliwego/

 3. Carlito-jelito pisze:

  Oczywiście, że u nas w aptekach też można dostać preparaty do oczyszczania jelit. Np Enema, ale jest to niebezpieczne, gdyż wypłukuje się pożyteczną florę bakteryjną, co może skutkować powikłaniami w dłuższym okresie. Najlepsza metoda to dieta oczyszczająca 2-3 dniowa na bazie soków i zup.
  .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Jak dzięki prostym zmianom w diecie pozbyłem się objawów IBS?

Twoja prywatność jest bezpieczna.