Dieta dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego – 7 grzechów główych

Dieta w zespole jelita drażliwego

Często przestrzeganie jakichkolwiek diet jest jednak zbyt wielkim wyzwaniem. Dla wielu osób zapamiętanie, że niektóre pokarmy mogą być dla nich złe jest szczytem możliwości.

Dla tych właśnie osób przygotowaliśmy specjalny raport: 7 grzechów głównych w sposobach odżywania się osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego.

1) Kawa a jelito drażliwe

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, siłą napędową, bez której wiele osób nie wyobraża sobie życia. Dlatego właśnie firmy jak Starbucks lub Costa odnoszą niesamowite sukcesy. Czy zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że picie kawy przez osoby z zespołem jelita drażliwego jest przynajmniej niewskazane? Dzieje się tak m.in. z powodu obecnej w niej kofeiny, ale nie tylko ponieważ kawa bezkofeinowa również nie jest wskazana. W obu rodzajach kawy występuje enzym, który znany jest z tego, że wyzwala objawy zespołu jelita drażliwego. Kawa jest też napojem lekko kwaskowatym, co również może pogorszyć występujące już objawy ZJD.

2) Mleko a jelito drażliwe

Mleko promowane jest przez firmy z branży spożywczej jako produkt mający dobry wpływ na nasz organizm. Prawda jest jednak nieco inna. Musisz wiedzieć, że mleko powinno być wykluczone z diety osoby cierpiącej na zespół jelita drażliwego. Zawarta w mleku laktoza jest bardzo trudna do strawienia i może wywołać objawy zespołu jelita drażliwego.

3) Alkohol a jelito drażliwe

Tak samo jak w przypadku picia kawy rano, ludzie mają skłonność do spożywania alkoholu wieczorem. Wiele osób twierdzi, że alkohol pomaga im się zrelaksować. Być może tak jest, jednak osoby z zespołem jelita drażliwego powinny wykluczyć go z diety, a wręcz unikać jak ognia. Alkohol drażni układ pokarmowy, wywołując objawy zespołu jelita drażliwego.

4) Witaminy a jelito drażliwe

Niektórzy uważają, że w celu uniknięcia objawów zespołu jelita drażliwego powinni regularnie zażywać witaminy. Prawda jest jednak nieco inna. Rzeczywiście niektóre witaminy mogą ukoić objawy zespołu jelita drażliwego, jednak niektóre mogą je pogłębić. Każdorazowe poszerzenie diety przy zespole jelita drażliwego o witaminy i suplementy powinno być skonsultowane z lekarzem. Dodatkowe informacje na temat witamin i suplementów w zespole jelita drażliwego znajdziesz też tutaj.

5) Niektóre owoce i warzywa

Większość osób po odkryciu, że owoce i warzywa zawierają dużo błonnika nierozpuszczalnego zaczynają ich unikać pozbawiając się w ten sposób stałych dostaw witamin. Prawdą jest, że w przypadku biegunkowej postaci ZJD produkty (w tym owoce i warzywa) z wysoką zawartością błonnika nierozpuszczalnego powinny być ograniczane, nie należy jednak zupełnie z nich rezygnować. Dobrym pomysłem może być łączenie owoców i warzyw zawierających błonnik nierozpuszczalny z produktami zawierającymi duże ilości błonnika rozpuszczalnego – jabłkami, śliwkami czy owocami cytrusowymi.

6) Błonnik rozpuszczalny

Wiele osób cierpiących na biegunkową postać ZJD rezygnuje ze zażywania suplementów zawierających błonnik rozpuszczalny. Twierdzą, że te suplementy przyczynią się do pogorszenia symptomów zespołu jelita drażliwego. Dzieje się tak głównie dlatego, że suplementy z błonnikiem rozpuszczalnym reklamowane są jako środki ułatwiające trawienie lub przeczyszczające. Prawda jest jednak taka, że błonnik rozpuszczalny spożywany w odpowiednich ilościach reguluje perystaltykę jelit i powinien być zawarty w diecie.

7) Soda

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego powinny stanowczo zrezygnować z picia napojów gazowanych. Tyle w tym temacie. Picie napojów gazowanych (w tym gazowanej wody mineralnej) na pewno wywoła u osoby cierpiącej zespół jelita drażliwego objawy towarzyszącej temu schorzeniu.

Podobne wpisy:

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • zespół jelita drażliwego a alkohol
 • jelito drażliwe a alkohol
 • zespół jelita drażliwego alkohol
 • kawa a zespół jelita drażliwego
 • kawa a jelita
Podziel się artykułem ze swoimi znajomymi:
 • email
 • Drukuj
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Sfora
 • Google Bookmarks
 • Wahacz
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • MySpace
 • Śledzik

6 Responses to Dieta dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego – 7 grzechów główych

 1. nano pisze:

  A ja mam zdiagnozowany ZJD i nie wydaje mi się, by kawa mi szkodziła. Wcześniej nie piłem kawy i nie zauważyłem nasilenia objawów od kiedy piję kawę.

  • Tzw. wyzwalacze, czyli czynniki (np. potrawy, napoje) powodujące o osób chorych na zespół jelita drażliwego wystąpienie lub nasilenie objawów choroby są sprawą indywidualną – to co jednej osobie szkodzi, na inną może nie mieć żadnego wpływu.
   Nawet jeżeli kawa nie powoduje u danej osoby biegunek, zawarta w niej kofeina sprawia, że treść pokarmowa przebywa w układzie trawiennym zbyt krótko, aby mogły zostać z niej pozyskane wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

 2. nano pisze:

  Ale ja czasami nawet miałem wrażenie, że kawa mi łagodzi objawy ZJD. Czy to możliwe u niektórych?

  • U osób, które cierpią na zaparciową formę zespołu jelita drażliwego wypicie filiżanki kawy rzeczywiście może pomóc. Kawa wzmaga produkcję kwasów żołądkowych i przyspiesza czynności motoryczne (perystaltykę) jelit – efekty są porównywalne do zażycia środka przeczyszczającego. Enzymy znajdujące się w ziarnach kawy działają jednak drażniąco na cały układ pokarmowy. Spożywanie dużych ilości kawy może wywołać ten sam efekt, co przedawkowanie środków przeczyszczających – biegunkę. W przypadku zaparć raczej zaleca się wprowadzenie do swojej diety większych ilości błonnika, picie dużych ilości wody mineralnej i aktywność fizyczną.

 3. anka pisze:

  Witam
  mam 25 lat:
  Dwa dni temu miałam robioną kolonoskopie wykryto u mnie IBS oraz skręcenie jelita. Nieco wcześniej miałam robioną gastroskopię i wykryto u mnie chorobę trzewną mimo że nikt nigdy w rodzinie na to nie chorował jak to jest możliwe więc? Z gastrologiem jestem umówiona na maja. Jak w takim razie do tego czasu powinna wyglądac moja dieta?

  • Ania pisze:

   myślisz ze jak nikt w rodzinie nie ma raka to na niego nie zachorujesz? trzeba sie troszke doedukować dziewczyno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Jak dzięki prostym zmianom w diecie pozbyłem się objawów IBS?

Twoja prywatność jest bezpieczna.